NAŠE ZVÍŘATA

Farma, chalupa, Sezemín, kozy, koza, kozí, mléko, sýr, původní, šumavská, stavení

Na jaře roku 2013 jsme začali s chovem 10ti kůzlátek. V roce 2015 holky porodily a my jsme mohli začít dojit. Začínali jsme ručně, 10 koz se ještě dalo zvládnout. Nicméně po pořízení konvové dojičky na ní nedáme dopustit a také mléko je o to více chráněno. Abychom všechnu tu práci s chovem a výrobou zastali správně, více jak 20 koz na dojení mít nemůžeme, více jak 50 litrů mléka denně nezpracujeme, takže k tomuto počtu dojnic a velikosti nádoje směřujeme.

Kozy se pasou venku na pastvě od jara do podzimu, jen kvůli dojení musí do stáje. Při dojení dostávají ječný šrot smíchaný s pšeničnými otrubami. Dojíme pouze 1x denně, každé ráno se pro ně jde na pastvinu, kde i přespávají. Přes zimu jsou šťastně ustájeny v prostorných maštalích a krmeny senem, v lednu začínáme přikrmovat ječmenem. Kozel je se stádem od října do ledna, abychom měli jistotu, že všechny kozy budou gravidní. Potom ho musíme ustájit jinde, stává se nebezpečným pro kůzlata, která se začínají v únoru rodit. Od dubna do září je potom na pastvině s malými kozlíky.

Chov máme založený na zásadách trvale udržitelného a šetrného hospodaření, znalosti welfare zvířat, péče o krajinu a podpory místní biodiverzity.

Horní chalupa Sezemín © 2022. All rights reserved.
Designed & coded by SunLit.