HORNÍ CHALUPA V SEZEMÍNĚ 

Farma, chalupa, Sezemín, kozy, koza, kozí, mléko, sýr, původní, šumavská, stavení

Chalupa v Sezemíně č.p. 6 byla postavena rodinou Gröbnerů roku 1889. Jednalo se o statek s patnácti hektary polí a luk. V roce 1945 proběhl odsun německého obyvatelstva a do 60. let se v domě vystřídalo několik rodin.

Od 70. let 20.století sloužila chalupa k rodinné rekreaci naší rodiny, kdy se sem jezdilo trávit letní dovolené. Místo jsme si po mnoha návštěvách zamilovali, nebáli se a rozhodli se tu žít. Výše položené louky, dostatečně vzdálené jakýmkoli zemědělským chemikáliím, a bohaté zásoby čistých podzemních vod na úpatí Lysé hory zde vytvářejí ideální prostředí, kde chovat a pást kozy a vyrábět z jejich mléka zdravé potraviny. A tak jsme se v dubnu roku 2012 nastěhovali, a protože je to nejvýše položená chalupa v Sezemíně, vymysleli jsme název Horní chalupa.

Abychom tu mohli žít a fungovat jako malá farma, museli jsme udělat několik nezbytných věcí. Dům dostal novou střechu, poprali jsme se s úpravami interiéru, dostavěli stáje, stodolu, hnojiště a pořídili nezbytnou techniku. Po zjištění, že o naše výrobky je zájem, vestavěli jsme i malou sýrárnu/mlékárnu, vyřídili její registraci a formou prodeje ze dvora prodáváme naše výrobky.

Horní chalupa Sezemín © 2022. All rights reserved.
Designed & coded by SunLit.